Kiedy zdecydujesz się wybudować szambo, staniesz przed wyborem materiału: plastiku bądź betonu. Na który postawić, aby powstało szambo ekologiczne? Co bardziej sprzyja środowisku naturalnemu – owiany złą sławą plastik czy nieznany w powszechnym obiegu beton? Sprawdź!
Plastik vs. beton – kwestia ekologiczna
Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach plastik stał się ekologicznym wrogiem numer jeden. Stawiamy na materiały łatwiejsze do przetworzenia i mniej obciążające środowisko podczas produkcji. Czy jednak beton jest jednym z nich? Bynajmniej. Beton powstaje z cementu, ten zaś wytwarza się na drodze produkcji nieekologicznej, emitującej dużo CO2. Maksymalne obniżenie emisji, jakie jesteśmy w stanie uzyskać dzięki zaawansowanym technologiom, osiąga zaledwie 30%.
Szambo ekologiczne, czyli jakie?
Skoro wiemy, że zarówno plastik, jak i beton nie są modelowymi materiałami eko, musimy wziąć pod uwagę inną cechę wpływu na środowisko. Jest nią szczelność. Wartościowe szambo ekologiczne to takie, które maksymalnie ogranicza dostęp zawartości zbiornika do ziemi. Tym razem szala bezapelacyjnie przechyla się w stronę szamba plastikowego, którego nieprzepuszczalność ścieków wynosi 100%. Beton z kolei chłonie wodę, a szambo wymaga uszczelnienia. Warto też dodać, że kiedy szambo plastikowe przestaje być potrzebne, można je przetworzyć i odzyskać materiał w całości.
Dobrze mieć na uwadze, że wybór szamba betonowego stwarza realne zagrożenie dla planety. Jeśli zależy Ci na środowisku – a także na swoich finansach! – wybierz ekologiczne szambo plastikowe.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.eu.
Zdj. Shutterstock