Bramy skrzydłowe cieszą się dużą popularnością, co w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że są wygodne w użytkowaniu. Dziś podpowiemy Wam, jakie siłowniki najlepiej sprawdzą się do bram skrzydłowych.
Siłowniki do bram skrzydłowych – jak znaleźć najlepsze?
Siłowniki do bram skrzydłowych powinny być wykonane z mocnych i niezawodnych materiałów. Można powiedzieć, że na tych elementach w żadnym wypadku nie można oszczędzać. Dobry napęd do bramy będzie pracował przez lata, a dzięki temu sporo zaoszczędzicie. Najlepiej wybierać siłowniki wykonane, np. z brązu czy też stali hartowanej. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także zmienne warunki atmosferyczne oraz korodowanie. Taką bramą można sterować, wykorzystując różne rozwiązania. Można oczywiście postawić na tradycyjne, a więc wybrać bramę sterowaną na pilota czy guzik. Można też wybrać rozwiązanie nowoczesne, a więc sterować bramą za pomocą smartfona. Siłowniki do bram skrzydłowych mogą zostać osadzone zarówno na wysokich, jak i szerokich słupach. Jednocześnie ich montaż nie jest trudny ani nie nastręcza wielu problemów. Napędy można wykorzystać nawet do bram podziemnych i także dobrze będą się sprawdzać. Napędy powinny wpływać także na bezpieczeństwo użytkowania. Na pewno sprawdzi się system fotokomórek, który zapobiega zamykaniu się bramy, jeżeli na jej drodze znajdzie się jakiś przedmiot lub człowiek. Fotokomórka automatycznie zarejestruje ruch czy przeszkodę i zatrzyma mechanizm, zarówno otwierania, jak i zamykania bramy. Oczywiście może się zdarzyć, że wystąpi brak zasilania. W takim przypadku bramę można otwierać ręcznie za pomocą klucza.
Siłowniki do bramy – jak znaleźć te najlepsze?
Siłowniki do bramy należą do jednych z najważniejszych podzespołów całej automatyki. Dobierając je należy zwrócić uwagę na długość oraz wagę skrzydeł bramy. Najlepiej sprawdzić ile wynosi maksymalna długość skrzydła do danego napędu i w ten sposób dobrać do niej siłownik. Trzeba też znać wagę bramy, gdyż każdy siłownik wytrzymuje konkretne obciążenia maksymalne. Pamiętajcie jeszcze, że pod wpływem śniegu ciężar bramy się zwiększa i to także trzeba wziąć pod uwagę. Jednocześnie bramy stalowe są zdecydowanie cięższe od tych z drewna, natomiast te z drewna zwiększają swój ciężar pod wpływem wilgoci. Nie należy zbytnio obciążać siłowników, gdyż to może wpłynąć na ich szybsze zużycie. Odpowiednio dobrany siłownik posłuży przez wiele lat, jeśli będzie właściwie eksploatowany. Można powiedzieć, że zasada jest bardzo prosta, a mianowicie im dłuższe i lżejsze skrzydła bramy, tym dłuższy i mocniejszy powinien być siłownik. Jeżeli dobierzecie słaby napęd, to sprzęt nie będzie właściwie pracował. Może np. nie otwierać się czy nie zamykać do końca.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.
Fot. Shutterstock