W sytuacji, gdy budynek mieszkalny, letniskowy, użytkowy nie ma możliwości podłączenia do gminnej kanalizacji, pozostaje wybrać między montażem szamba, a przydomowej oczyszczalni ścieków. Każdy inwestor od razu pyta o różnicę w cenie. Jeżeli budujesz dom na własny użytek, z pewnością jednak interesuje Cię nie tylko koszt zakupu i montażu takich instalacji, ale również ile będzie Cię kosztować ich użytkowanie. Różnice w obu przypadkach są spore, lecz kalkulacja jasna. Zanim zaczniesz rozważania, sprawdź jednak, czy Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego w Twojej okolicy umożliwia w ogóle korzystanie z ekologicznych oczyszczalni.
Jaka jest cena przydomowej oczyszczalni?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków cena z montażem zależy od rodzaju wybranego systemu, wielkości zbiornika, ale także warunków gruntowych, poziomu wód na danym terenie. Z reguły jest to kwota na poziomie kilku do kilkunasty tysięcy złotych. To więcej niż w przypadku tradycyjnego szamba, co powstrzymuje niektórych inwestorów. Warto jednak wziąć tu pod uwagę wspomniane koszty eksploatacyjne. Szambo musi być wybierane przez wóz asenizacyjny 1-2 razy w miesiącu, co wiąże się z wydatkiem kilkuset złotych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest znacznie łatwiejsza w obsłudze, a co za tym idzie, tańsza. Wybranie osadu ze zbiornika powinno się odbywać co około 9 miesięcy. W tym czasie trzeba tylko zaopatrzyć się w preparat bakteryjny, który co 2 tygodnie trzeba wrzucić do sedesu i kosztuje kilkadziesiąt złotych na rok.
Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Oszczędza przy tym również Twój czas i zapewnia spokój oraz pewność, że Twoje ścieki nie wywierają niekorzystnego wpływu na środowisko.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bio Eden
Fot. Shutterstock