Montaż komponentów na płytce PCB wykonać można między innymi za pomocą metody, którą nazywa się metodą powierzchniową SMD. Montaż elementów SMD jest właściwie synonimiczny z montażem SMT, a dokładniej Surface-Mount Technology z języka angielskiego. Montaż powierzchniowy polega na wykorzystaniu spoiwa w formie kleju bądź pasty lutowniczej, i umieszczenia go na płytkach obwodowych. Następnie rozmieszcza się na nich komponenty elektroniczne, wraz z którymi mają stworzyć układ. Przy pomocy wysokiej temperatury spoiwo jest utwardzane, i kreuje się z niego stałe połączenie.
Montaż powierzchniowy jest tak korzystną metodą produkcji, ponieważ bardzo często przeprowadza się go automatycznie. Dzięki eliminacji konieczności wiercenia otworów w płytkach możliwe jest także lutowanie płytek z obydwu stron.
Czym jest montaż przewlekany?
Montaż powierzchniowy to nie jedyna metoda mocowania podzespołów elektronicznych na płytkach PCH. Znanym od dawna sposobem jest montaż THT, czyli Through-Hole Technology w języku angielskim. Metodę tę wdrożyć można ręcznie bądź na wpół automatycznie. Polega na przewlekaniu cienkich drucików, którymi opatrzone są elementy nadające się do montażu THT, przez otwory w płytce PCB. Po przewleczeniu przez wspomniane otwory druciki te lutowane są do ścieżek przewodzących.
Wiele osób twierdzi, że montaż powierzchniowy w wielkim stopniu przewyższa metodę montażu przewlekanego. Niektóre specjalistyczne firmy stosują je jednak zamiennie, starannie dobierając daną metodę do wytwarzanego produktu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Messer: https://messer-smt.eu/.
Fot. Shutterstock