Motyle to piękne owady, którymi zachwycamy się zwłaszcza wiosną i latem. Jest jednak mało gatunków, które znamy z nazwy. W dzisiejszym artykule zaprezentowaliśmy unikalnego motyla ze świata, który po złożeniu skrzydeł wygląda zupełnie jak liść. Oto nasz bohater – Kallima paralekta!
Jak wygląda motyl Kallima paralekta?
Nie bez powodu motyl egzotyczny Kallima paralekta znany jest także jako indian leafwing bądź malajski leafwing. Po przetłumaczeniu na język polski terminu „leafwing” otrzymujemy słowo „liścioskrzydły”. To najlepsze określenie wyglądu motyla ze świata, który po złożeniu skrzydeł doskonale maskuje się przed drapieżnikami, przypominając brązowo-szary, uschnięty liść. Wystarczy jednak odrobina cierpliwości, by doczekać się, aż ów liść zmieni pozycję, rozłoży skrzydła do lotu i zaprezentuje kolorystykę wnętrza: pomarańczowe pasy w górnej części i metaliczne barwy na reszcie powierzchni, płynnie przechodzące z granatu w fiolet.
Liściasty motyl Kallima paralekta pochodzi z Indonezji. Ciekawostkę o nim stanowi fakt, iż nie ma dwóch takich samych okazów. W Polsce trudno byłoby go zobaczyć na wolności. Najciekawszy i najładniejszy motyl świata mieszka jednak w największej polskiej motylarni, czyli ogrodzie motyli „Rozewie” w Jastrzębiej Górze.
Co warto wiedzieć o skrzydłach „leafwing”?
Skrzydła przywodzące na myśl uschnięty liść nie są unikalne dla gatunku Kallima paralekta, lecz dla całej rodziny motyli Kallima. Popularnym kuzynem motyla indian leafwing jest Kallima inachus, znany także jako pomarańczowy liść dębu bądź martwy liść. Wszystkie te określenia idealnie opisują sposób, w jaki motyle egzotyczne z Azji Południowo-Wschodniej maskują się przed agresorami: innymi owadami, gadami, ptakami. Przetrwanie zapewnia owadowi złożenie skrzydeł i znieruchomienie zawsze wtedy, gdy wyczuwa zagrożenie.
Warto wiedzieć, że Kallima paralekta upodabnia się do suchego liścia nie tylko ze względu na kolor. Nawet żyłki na skrzydłach oddają żyłki biegnące przez liście. Zobaczenie odpoczywających motyli z daleka – a nawet z bliska, kiedy nie ma się wiedzy o tym gatunku – sprawi, że niechybnie pomyli się go z kawałkiem flory.
W fascynującym świecie motyli istnieje wiele gatunków, które upodobały sobie kamuflaż liścia. Kolejny to chociażby Doleschallia bisaltide, znany także jako jesienny liść. Po rozłożeniu skrzydeł ma barwę pomarańczową z czarnymi elementami, co czyni go nieco mniej zjawiskowym od metalicznego Kallima paralekta.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Motylarnia-rozewie.pl.
Zdj. Shutterstock