Transformatory przemysłowe to niezwykle istotne urządzenia, których celem jest przekazanie energii elektrycznej przy jednoczesnej zmianie jego napięcia. Czym dokładnie są transformatory i jakie rodzaje możemy wyróżnić?
Czym jest transformator przemysłowy?
Transformator przemysłowy to zaawansowane urządzenie, które pełni niezwykle istotną rolę w każdym przedsiębiorstwie, które do sprawnej realizacji procesów potrzebuje energii elektrycznej. Transformator przemysłowy przenosi energię na kolejne obwody elektryczne i modyfikuje wartość jego napięcia.
Najczęściej transformator służy zmniejszaniu napięcia do takiego, które jest niższe, a co za tym idzie, również bezpieczniejsze do użytkowania. Transformator przemysłowy zapewnia możliwość podłączenia do prądu wielu urządzeń przemysłowych.
Budowa typowego transformatora przemysłowego
Transformator przemysłowy składa się przede wszystkim z uzwojeń w różnej ilości stworzonych z odpowiednio izolowanego drutu miedzianego, karkasu oraz rdzenia ferromagnetycznego. Taka podstawowa budowa transformatora pozwala na to, by prąd zmienny był poddany zmiennemu polu magnetycznemu, które oddziałuje także na uzwojenie wtórne. To z kolei sprawia, że pole magnetyczne indukuje napięcie sinusoidalne i zmienia napięcie prądu, który trafia do kolejnego obwodu.
W najbardziej podstawowym ujęciu transformator zbudowany jest z dwóch, zainstalowanych bardzo blisko siebie uzwojeń, które są objęte polem magnetycznym.
Rodzaje transformatorów przemysłowych
Rozwój elektroniki sprawił, że dzisiaj mamy do dyspozycji wiele różnych rodzajów transformatorów. Niektóre z nich stanowią najbardziej podstawowy wariant, podczas gdy inne to transformatory zaawansowane, które znajdują zastosowanie w obszarach o nadzwyczaj dużym zapotrzebowaniu na energię i zmiany napięcia. Możemy wyróżnić między innymi:
- transformator jednofazowy – bardzo proste urządzenia, które najczęściej stosowane są w warunkach domowych i służą zasilaniu podstawowych urządzeń użytku prywatnego.
- transformator trójfazowy – zaawansowana aparatura przeznaczenia przemysłowego, które świetnie radzi sobie w przypadku większych napięć i w systemach prądu wielofazowego.
- transformator energetyczny – rolą takiego transformatora jest redukcja napięcia i rozdział energii, a także transportu energii na kolejne linie napięć. Transformator energetyczny służy zatem rozdzielaniu energii elektrycznej do kolejnych odbiorców.
- transformator toroidalny – Ze względu na specyficzną budowę i kształt, są to transformatory, które stosuje się w zasilaniu mniejszych, ale też większych systemów oświetleniowych w domu i w firmach.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.
Fot. Shutterstock